800 تن پسماند تهران تبدیل به انرژی می گردد

به گزارش وبلاگ یلدا، مدیر عامل سازمان مدیریت پسماند شهرداری تهران از نامه موافقت رئیس جمهور برای دریافت یاری هزینه خرید زباله سوز در تهران اطلاع داد و گفت: 800 تن پسماند تهران با استفاده از روش زباله سوز تبدیل به انرژی می گردد.

800 تن پسماند تهران تبدیل به انرژی می گردد

به گزارش گروه اجتماعی وبلاگ یلدا، صدرالدین علیپور، مدیر عامل سازمان مدیرت پسماند شهرداری تهران اظهارداشت: مبنای کار سازمان مدیریت پسماند طرح جامع مدیریت پسماند است که در این دوره به نتیجه رسیده است. بر اساس این طرح، برنامه اجرایی در حوزه پسماند در 20 سال آبنده تابع یک طرح جامع است که بعد از این مدت به صورت سیستمی می توان بر اساس این برنامه اقدام و حرکت کرد.

وی با اشاره به اینکه قسمتی از این برنامه در طرح کاپ آغاز شده است، اما از این پس بر اساس برنامه جامع پیش خواهیم رفت، شرح داد: در طرح جامع مهمترین الگو و خروجی این است که دفن (پسماند) به حداقل برسد.

به گفته عیلپور؛ بر این اساس پسماندی که قابل بازیافت است تفکیک و به چرخه بازیافت بازگردانده می گردد و پسماند های عادی که قابلیت تبدیل به کود دارند کود می شوند. در حال حاضر این اقدام با استاندارد ملی و کشاورزی در حال اجرا در مناطق 22 گانه است.

وی با بیان اینکه قسمتی از پسماند نیز که می توان از آن انرژی استخراج کرد مورد استفاده قرار می گیرد، گفت: در نهایت بخشی از پسماند در هیچ کدام از این فرایند ها قابلیت ندارد و به عنوان ریجکت از آن نام برده می گردد. این نوع پسماند ها که ارزش حرارتی خوبی هم دارند در جهان با روش زباله سوز استاندارد و دارای کیفیت بالا به لحاظ محیط زیستی تبدیل به انرژی می شوند.

علیپور شرح داد: پیش از این یک زباله سوز 200 تنی به عنوان اولین زباله سوز کشور ترخیص شده و در حال حاضر با استفاده از آن 2 تا 3 مگاوات برق فراوری می گردد.

وی ادامه داد: در برنامه طرح جامع هزار تن از پسماند تهران شامل ریجکت می گردد که باید تبدیل به انرژی گرددو نباید با دفن شدن به طبیعت آسیب برساند.

مدیر سازمان مدیریت پسماند شهرداری تهران به مصوبه مجلس و تبصره 19 اشاره نمود و گفت: بر اساس مصوبه مجلس و دولت برای کلانشهر ها و شهر های شمالی، این شهر ها باید زباله سوز در اختیار داشته باشند که به محیط زیست آسیب وارد نگردد. به همین دلیل نیز در حضور اسحاق جهانگیری، معاون اول رئیس جمهوری از دولت درخواست کردیم که از بودجه مصوب شده در این ماده و بند قانونی استفاده کنیم و بتوانیم 800 تن به جامانده را با نظر سازمان محیط زیست و استاندارد روز جهان زباله سوزی کنیم.

وی گفت: به این ترتیب ریجکت ها دیگر دفن نخواهند شد و از انرژی زباله سوزی نیز استفاده می گردد و می توانیم مشارکت بخش خصوصی و خارجی را نیز به دست آوریم.

به گفته علیپور، 40 درصد از سرمایه زباله سوز ها را شهرداری و 60 درصد را بخش خصوصی پرداخت می نمایند و بعدا از محل فروش انرژی هزینه کرد خود و وامی که از شرکت های خارجی یا بانک های داخلی دریافت نموده اند تسویه می نمایند.

وی گفت: رئیس جمهوری با کلیات این طرح موافقت نموده اند و اکنون باید از وزارت کشور و سازمان شهرداری ها که متولی تخصصی این کار هستند مسئله پیگیری گردد و با سازمان محیط زیست کشور به لحاظ استاندارد و به صورت تفاهمی این اقدام را انجام دهیم. اگر آغاز فاز اجرایی این اقدام در این دوره انجام گردد گام بزرگی برای جلوگیری از دفن بخش قابل توجهی از پسماند و تبدیل آن به انرژی خواهد بود.

علیپور در پاسخ به این سوال که آیا بودجه مورد نظر تا پیش از انتها این دوره از دولت اتخاذ خواهد شد گفت: اگر بتوانیم اعتبار کمکی را دریافت کنیم بخش قابل توجهی از کار است. محلی از تبصره 19 مربوط به این اعتبار است که برای موضوعات مدیریت پسماند در نظر گرفته شده و در شهر های شمالی نیز مورد استفاده قرار گرفته است.

وی اضافه کرد: ما امیدوار هستیم، اما به هر صورت این یک سیاست محیط زیستی است که در حال پیگیری آن هستیم و مصوبه مجلس و دولت دارد. همین که فاز اجرایی آن در این دوره آغاز گردد گام بزرگی است.

منبع: خبرگزاری دانشجو

به "800 تن پسماند تهران تبدیل به انرژی می گردد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "800 تن پسماند تهران تبدیل به انرژی می گردد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید